Jak dobrze wychodzić na zdjęciach, czyli w jaki sposób pozować do zdjęć bez doświadczenia?

Zdarza mi się współpracować z osobami (najczęściej na zasadach tfp), które nie mają doświadczenia w pozowaniu lub nie czują się komfortowo przed obiektywem. Wtedy też spotkam się z oczekiwaniami, że fotograf wszystko powie i pokaże. Niestety, w rzeczywistości nie jest tak do końca. Dlaczego? O tym postaram się napisać kilka słów. Tu nie chodzi o to, że nie podpowiem jak się ustawić. Problem tkwi troszkę głębiej. Wychodzę z założenia, że każdy z nas jest inny. Wyróżnia nas postawa, sposób chodzenia, ruchy i gesty. Możemy nie zdawać sobie sprawy jak bardzo jest to indywidualna kwestia. Zawodowe modelki wyglądają zjawiskowo nie tylko ze względu na urodę, ale również przez sposób ułożenia swojego ciała i drobne, niedostrzegalne na pierwszy rzut oka gesty. Niektóre są wrodzone, a inne nabyte np. poprzez doświadczenie w pozowaniu. Zatem jest szansa dla Ciebie i wystarczy trochę spróbować np. poćwiczyć w domu przed lustrem. Sesja zdjęciowa to dobry moment by takie próby wcześniej wykonać i wykorzystać je przed obiektywem. Oczywiście podczas sesji masz moje pełne wsparcie. Mogę przypomnieć, podpowiedzieć, doradzić, a nawet pokazać! Ale pamiętaj – to Ty stoisz przed obiektywem i najlepiej kontrolujesz swoje ciało. Wiesz który profil masz lepszy i jaka mina najlepiej się sprawdza, choćby przy selfie. To co ja pokażę, ty możesz zinterpretować zupełnie inaczej lub wcale nie powtórzyć. Niejednokrotnie zdarzało mi się, że osoba fotografowana z różnych powodów nie była w stanie powtórzyć kilku prostych ruchów ręką, dłonią czy całym ciałem. Takie pozycje będą dla ciebie nienaturalne. I nie chodzi mi o to byś nie próbowała niczego nowego, wręcz przeciwnie. Idealnie jednak jeśli odrobisz „pracę domową” i przygotujesz się do zdjęć, zamiast liczyć na to że „fotograf mnie ustawi i powie co mam robić” ;-)
Kilka sugestii, które pomogą Ci podczas pozowania:
  1. Bądź sobą. Twoja postawa musi być naturalna, staraj się nie spinać i sztucznie pozować. Uwielbiam nautrę i chcę uchwycić to jaki/a jesteś.
  2. Nie stój sztywno na baczność. Nie boj się ruszać ciałem, machać rękami, zmieniać pozycję itp. Jeśli nie wiesz co zrobić z rękami to połóż je na biodrach, zrób gest wzdłuż ciała lub pobaw się włosami. Pamiętaj że ruch wzbudza emocje.
  3. Jeśli się wstydzisz lub uważasz się za osobę mało fotogeniczną i twierdzisz, że twoja twarz nie wychodzi dobrze na zdjęciach to w większości przypadków nie jest prawda. Wszystko leży w Twojej głowie. Podczas zdjęć otwarcie się może być trudne, dlatego pomocne mogą okazać się gadżety takie jak okulary, czapka, kapelusz które dodadzą Ci trochę odwagi!
  4. Uwielbiam emocje, więc pokaż mi wszystkie swoje i nieswoje miny! Wstyd, złość, zaskoczenie, radość, gniew. Wzbudź w sobie te emocje rano przed lustrem i rozgrzej mięśnie twarzy. To nic że wyjdą same grymasy. Obiecuję, że brzydkich zdjęć nie dostaniesz ;-)
Filmiki, które warto obejrzeć przed sesją zdjęciową