Decydując się na wesele, na głowę przyszłych małżonków spada masa obowiązków organizacyjnych. W pierwszej kolejności następuje ustalenie terminu i rezerwacja sali weselnej. Następnie swoje kroki przyszli małożnkowie kierują w poszukiwaniu odpowiedniej oprawy muzycznej, najczęściej są to DJ lub zespół. Potem przychodzi moment, w którym zapda decyzja o zachowaniu wspomnień na trochę dłużej i poszukiwaniu odpowiedniej osoby do uwiecznienia relacji ze ślubu. Wszak pamięć bywa ulotna…

Tak dochodzimy od sedna sprawy. O ile w przypadku fotografa ślubnego sprawa jest oczywista – jego wybór nie podlega wątpliwości, pamiątkę zdjęciową chcą mieć wszyscy. Troszkę inaczej sprawa wygląda w przypadku kamerzystów na wesele. Nie każda para młoda decyduje się na zapisanie tego najważniejszego momentu w formie relacji filmowej.

ekipa filmowa podczas sesji ślubnej

Dlaczego?

W głowach wielu ludzi widnieje głęboko zakorzenione wspomnienie długich (najczęściej kilkugodzinnych) filmów weselnych nagrywanych sporych rozmiarów kamerą z doczepioną lampą. Taki materiał wręczany na płycie DVD (dawniej kasetach vhs) w zjawiskowej okładce przywołuje wspomnienie minionej epoki. Epoki która już nie wróci, tak samo jak wspomniane kasety.

Filmowcy z którymi zdarza mi się pracować podchodzą do tematu filmu ślubnego z nowym, świeżym podejściem. W tej materii naprawdę dużo się zmieniło. Zaczynając choćby od używanego sprzętu, a kończąc na postprodukcji – czyli montażu filmu.

W kwestii sprzętowej w tej chwili najczęściej wykorzystywane są aparaty fotograficzne z możliwością filmowania. Lustrzanki, a coraz częściej bezlusterkowce. Kamery już dawno straciły monopol na nagrywanie filmów. Takie urządzenia dają wiele możliwości generowania obrazu, a dzięki niewielkim rozmiarem nie rozpraszają podczas zabawy weselnej. W dodatku jakość obrazu jest zdumiewająca o czym świadczy fakt nagrywania w jakości 4K, matryce o wysokiej rozdzielczości czy wysokiej klasy wymienna optyka. Dodatkowego smaczku dodają ujęcia z drona.

Filmowiec na weselu, czyli sposób na wymarzony film ślubny

Oferta na film ślubny również wygląda inaczej niż kiedyś. W tej chwili pewnym standardem jest krótki kilkuminutowy teledysk i dłuższy film z całego wydarzenia trwający ok 30-45 minut. Czasami może to być skrócony film np 15-25 minut. Oferta może być bardzo elastyczna, ponieważ podczas wesela i tak zbierany jest cały materiał. To później, na etapie produkcji i montażu filmu zapada decyzja które fragmenty mają się w nim znaleźć.

Wisieńką na torcie jest postprodukcja, czyli montaż zebranego materiału ślubnego. To w głowie operatora/artysty najpierw powstaje obraz, który w połączeniu z dźwiękiem ma przywołać najlepsze wspomnienia i fragmenty minionych chwil. W myśl zasady mniej znaczy więcej, nie stosuje się już kiczowatych przejść, napisów czy innych efektów „specjalnych”. Dobry film jest prosty i dynamiczny. Dobrze współgrający z muzyką i klimatem wydarzenia.

film ślubny z wykorzystaniem drona (2)

Jeśli szukasz dobrego filmowca, który spełnia powyższe cechy na wymarzony film ślubny sprawdź ofertę mmhoryzont.pl. Chłopaki podchodzą do tematu z pasją i zaangażowaniem, a ja osobiście uwielbiam z nimi współpracować. Dlatego, jeśli nie masz jeszcz ekipy foto + wideo – sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić ;)

PS. Powyższe zdjęcia pochodzą z jednej z plenerowej sesji ślubnej zrealizowanej wspólnie z filmowcami mmhoryzont.pl