Stając przed wyborem fotografa ślubnego może pojawić się wiele pytań. By jednak nie zginąć w gąszczu miliona pytań skierowanych do różnych wykonawców, warto pytać o to co faktycznie ważne. Reszta rzeczy, tych mniej ważnych, wyjaśni się z czasem. Wiedza zdobyta przy zadawaniu trafnych pytań pozowli wam spać spokojnie ze świadomością, że dokonaliście dobrego wyboru.

Spotkałem się już z różnymi pytaniami od przyszłych par młodych. Niektóre z nich były zabawne, inne zupełnie niepotrzebne i nie do końca dla mnie zrozumiałe. Niektóre portale ślubne pomagające w organizacji wesel posiadają gotowe listy z pytaniami do pobrania. Większość jest przydatna i faktycznie może sporo ułatwić, jednak często miesza tylko w głowie. 

Dlaczego uważam, że to nie do końca dobry pomysł? Niektórzy mają wrażenie, że im więcej pytań zadadzą tym bardziej poznają daną osobę. Tak jest do momentu, w którym pytania tracą na znaczeniu i odbiegają od sedna sprawy. 

Młode pary, które zadają mi trafne pytanie od razu dostają odpowiedź na 10 innych pytań o których nawet by nie pomyśleli. Podczas naszego spotkania jestem otwarty i opowiadam o wszystkim czego dotychczas się nauczyłem. Omawiam szczegóły swojej pracy i o moim podejściu do reportażu. Przy okazji podpowiadam, a czesto uświadomiam przyszłych małżonków na co zwrócić uwagę podczas organizacji wesela. Zatem spotkanie z fotografem to nie tylko podpisanie umowy, ale również cenna dawka wiedzy prosto z parkietu.

Oto lista najważniejszych pytań do fotografa ślubnego. Skorzystaj z niej by ułatwić sobie właściwy wybór:

1. Czy termin naszego wesela jest wolny?

To pierwsze podstawowe pytanie od którego powinniśmy rozpocząc kontakt z fotografem. Wychodzę z założenia, że osoba kontaktująca się z fotografem zna już jego portfolio. To na jego podstawie dokonywany jest wybór przyszłego wykonawcy. Rozmowę powinniśmy zacząć od pytania o interesujący termin. Dla mnie najwygodniejszą formą jest kontakt mailowy. Najlepiej jeśli klient wyśle wiadomość z podstawowymi informacjami takimi jak data wydarzenia i miejsce. Wtedy sprawdzam w kalendarzu czy dany termin mam wolny i czy na pewno mogę zrealizować zlecenie. Oczywiście, miło jest porozmawiać z klientem przez telefon. Jednak wtedy i tak proszę o wiadomość z terminem bym mógł w wolnej chwili sprawdzić kalendarz.

najważniejsze pytanie do fotografa ślubnego

2. Co zawiera oferta i jakie są ceny?

Niektórzy mogą uznać, że oferta i cena będzie priorytetem ważniejszym niż wolny termin. Osobiście uważam, że bez sprawdzenia terminu pytanie o ofertę mija się z celem. Także, jeżeli mamy pewność że wybrany fotograf dysponuje czasem w dniu naszego wesela prosimy o ofertę. Dobrze przygotowana oferta powinna wyjaśniać większość kwestii związanych z zakresem pracy fotografa i ceną usługi, ewentualnie dodatków które można zamówić. 

3. Co trzeba zrobić aby zarezerwować termin?

Podstawową zasadą rezerwacji terminu jest podpisanie umowy i wpłata zadatku. Tylko taka forma daje pewność, że zlecenie zostanie wykonane. W wyjątkowych okolicznościach można prosić o rezerwację terminu na krótki okres np. tydzień lub dwa. Wtedy wystarczy słowna umowa bez zadatku. Jednak nie każdy fotograf może na to przystać.

pytania do fotografa ślubnego

4. Jaki jest styl pracy fotografa?

Pytanie fotografa o styl pozwoli uniknąć rozczarowania późniejszymi zdjęciami. Każdy podchodzi inaczej do swojej pracy. Ja wykonuję reportaż w stylu naturalnym. Zdjęcia przedstawiają wydarzenia z danego dnia, bez specjalnego ustawiania i sztucznego pozowania. Uważam, że dzień ślubu jest dniem dla młodych i nie należy im nadto przeszkadzać. Dlatego trzymam dystans i łapię odpowiednie momenty. Nie każdy jendak ma taki styl. Dlatego warto od razu zastanowić się czego oczekujemy od fotografa i zapytać w jaki sposób jest to przez niego realizowane. 

5. Czy fotograf posiada uprawnienie do fografowania w miejscach sakralnych?

W miesjcach sakralnych trzeba umieć się odpowiednio zachować. Niektórzy o tym zapominają i traktują kościół jak podwórko po którym biegają i robią co chcą. Znane są przypadki, gdzie ksiądz podczas ceremonii zaślubin wypraszał fotografa lub kamerzystę z kościoła. Są to sytuacje ekstremalne, jednak się zdarzają. 

Aby zwiększyć pewność co do umiejętności fotografa w robieniu zdjęć w kościele warto zapytać o odpowiednie uprawnienie. Uprawnienie uzyskuje się poprzez zrobienie kursu fotografii liturgicznej, które organizowane są cyklicznie w niektórych parafiach. Taki dokument bywa też często wymagany przez księdza przed samą ceremonią. Dobrym zwyczajem jest rozmowa fotografa z księdzem na temat zasad dotyczących fotografii w jego kościele. 

Masz pomysł o co powinna rozszerzyć się lista pytań do fotografa ślubnego? Napisz śmiało w komentarzu pod postem!