Korzystając z okazji organizowanego Photo Day #21 wybrałem się do Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Takie cykliczne eventy to świetny sposób na poznanie nowych miejsc. Szczególnie, że tylko wtedy jest okazja do zwiedzenia praktycznie wszystkich pomieszczeń, włączając pomieszczenia techniczne i tunele wentylacyjne. Daje to możliwość dokładnego poznania obiektu i uchwycenia ciekawych kadrów.

Zobacz galerię Pałac Kultury Zagłębia

pałac-kultury-zagłębia-fotografia-photoswing.pl-18
Piękne majestatyczne korytarze otoczone marmurem to cechy charakterystyczne Pałacu Kultury Zagłębia.

Budynek Pałacu jest piękny i ogromny. Posiada szerokie majestatyczne korytarze, zwłaszcza hol główny, kilka sal specjalnego przeznaczenia i mnóstwo dodatkowych pomieszczeń służących rozrywce i edukacji. Podczas naszej wizyty nie odbywał się żaden pokaz ani przedstawienie, dlatego też była możliwość fotografowania bez przeszkód sali głównej. Na sali dostępny był operator oświetlenia i scenografii – dodatkowe oświetlenie wprawiało w niesamowity nastrój. Stojąc tak, na drewnianej scenie, w prawie pustej sali pośrodku laserów i kłębów dymu czułem się iście bajkowo.Za sceną otwierał się zupełnie inny świat. Wysokość sufitu wydawała się nie mieć końca. Po metalowych, wąskich i stromych schodkach udało mi się wdrapać na samą górę. Dla niektórych taka wspinaczka była niemałym wyzwaniem. Ale trud został wynagrodzony bo widok tysiąca lin, mechanizmów podnoszenia kurtyny, oświetlenia był niesamowity. A wszystko to jest niezbędne do zorganizowania dynamicznej scenografii.

pałac-kultury-zagłębia-fotografia-photoswing.pl-5
Oświetlenie, dym i drewniany parkiet – to wszystko sprawiało iście bajeczny klimat.

Później trafiliśmy w zwykły korytarz prowadzący do mniejszych pomieszczeń. W Pałacu Kultury odbywa się wiele różnego rodzaju zajęć tematycznych, mnie udało się dojrzeć zajęcia muzyczne i plastyczne. Była również sala do baletu i sala ślubów.

pałac-kultury-zagłębia-fotografia-photoswing.pl-17
Sala ślubów wykończona drewnianą boazerią z pięknym orłem po środku.

Najciekawsze jednak znajduje się zawsze pod spodem. Tunele wentylacyjne są porównywalne wielkością do zwykłych korytarzy przez które biegną zabezpieczone szyby. Co ciekawe, pod widownią sceny głównej znajduje się olbrzymie pomieszczenie wentylacyjne wyposażone w długie, żeliwne kaloryfery starego typu. Okazuje się że jest to rozwiązanie ponadczasowe i na tyle dobre, że postanowiono go nie wymieniać przy okazji remontu. I słusznie.

pałac-kultury-zagłębia-fotografia-photoswing.pl-20

Pałac Kultury przeszedł w 2014 roku gruntowny remont. Inwestycja pochłonęła ponad 70 mln zł. Cały obiekt został kompleksowo odnowiony, efekt końcowy jest świetny. Podobno modernizacji uległ również system wentylacji – widać to było w podziemiach i system zabezpieczeń o czym świadczyły liczne czujki sprytnie ukryte w marmurze.

pałac-kultury-zagłębia-fotografia-photoswing.pl-6

Oczywiście podczas całej „wycieczki” towarzyszył nam pracownik Pałacu. To właśnie dzięki niemu dowiedzieliśmy się o historii obiektu oraz wykorzystanie konkretnych pomieszczeń. Za co serdecznie dziękuję.